Hollanda Gezilecek Yerler

Neredeyse yarısı bir zamanlar suyun altında kalmış olmasına rağmen, Hollanda dünyanın en yoğun nüfusa ve kentleşmeye sahip ülkelerinden biridir. Nispeten oldukça küçük bir alanda kurulmuş olmasına rağmen çok sayıda gezilecek yer barındırır. Konya’dan daha büyük olmayan bu ülkenin topraklarının yarısı deniz seviyesinde, kalan yarısı da deniz seviyesinin altındadır. Ülkenin kasabaları ve köyleri genellikle verimli toprakları, kasaba evleri, kanalları ve kiliseleriyle bilinir. Ülkenin küçümsenebilecek kadar küçük yüzölçüme sahip olmasına rağmen her kent, her kasabanın kendine özgü bir karakteri vardır. Dünyada bu kadar küçük bir alanda pek çok aksanı birarada duyabileceğiniz başka bir yer yoktur. İlkbahar ve yaz mevsiminde batıdaki ve kuzeydeki uzun kıyı şeridi mükemmel iklimi ve beyaz kumlu plajıyla turistler tarafından da tercih edilmektedir.

Ülkenin batısında Kuzey Hollanda eyaletinde yer alan Amsterdam Hollanda’nın başkentidir ve Avrupa seyahatlerinin en popüler duraklarından biri olarak her daim tercih edilen bir kültür merkezidir. Müzeleri, sayısız tiyatro ve eğlence mekanları ile ziyaretçilerine unutulmaz anılar yaşatmayı garantileyen bu şehir aynı zamanda tarihi dokusunu da günümüze kadar korumayı başarmıştır. Müze bakımından çok geniş bir yelpazeye sahip olan Amsterdam’da turunuza öncelikle Rijkmuseum ile başlayabilir, Anne Frank Müzesi’ni ziyaret ederek de soykırımın dokunaklı geçmişine doğru bir yolculuk yapabilirsiniz. Van Gogh hayranı bir gezgin iseniz bu durumda sanatçının adıyla anılan Van Gogh Müzesi’nde düzenlenen rehberli turlara katılmanız da özellikle tavsiye edilmektedir. Daha sonrasında Rembrant Meydanı’na rotanızı çevirip meydandaki kafe ve restoranlarda ufak bir mola verebilir, Rembrandt Evi Müzesi’ne yapacağınız ziyaretle sanatçının eserlerini keşfedebilirsiniz. Müzelerin ağırlıkta olduğu seyahat planınıza sadık kalmak için Yahudi Tarih Müzesi’nden başlayarak Amsterdam Müzesi’ni, Tropenmuseum’u ziyaret edebilir Amsterdam Limanı’nın yakınlarında bulunan Science Centre Nemo bilim müzesi ile gezinizi noktalayabilirsiniz. Bir çok kiliseye de ev sahipliği yapan Amsterdam’da Batı Kilisesi’ni başlangıç noktası alarak Eski Kilise’yi ve yeni Kilise’yi ziyaret edebilir, meydanda bulunan Ulusal anıt etrafında toplanan kalabalığa katılarak sosyal hayatın içine dahil olabilirsiniz. Kültürel aktiviteler dışında farklı bir deneyim de yaşamak isterseniz Natura Artis Magistra Hayvanat Bahçesi sizin için ideal bir fırsat olacaktır. Hortus Botanicus Amsterdam botanik bahçesinde ise sadece orada görebileceğiniz nadir bitkileri keşfedebilir ailenizle birlikte keyifli anılar biriktirebilirsiniz. Son olarak ziyaretinizi noktalamadan önce Vlooienmarkt’a uğrayıp kendinize ve sevdiklerinize hatıra hediyelikler satın alabilir, alışveriş yorgunluğunuzu Kalverstraat’taki kafe ve restoranlarda atabilirsiniz. Daha fazla Amsterdam hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Hollanda’nın güneybatısında yer alan ve Amsterdam’dan sonra en büyük ikinci şehir olarak bilinen Rotterdam ‘. Dünya savaşı sırasında neredeyse tamamen yok olmuş daha sonrasında 1950 ve 1970 yılları arasında baştan inşa ediliştir ve ülkenin en önemli ticaret merkezi olarak kabul edilmektedir.Şehir  modern yapılanma ve tarihi mimarinin başarılı bir harmanı olmakta ve ziyaretçilerine bir çok keşif noktası sunmaktadır. Seyahatinizi planlarken öncelikle kiliseleri ziyaret etmek istiyorsanız bu durumda öncelikle Büyük St. Lawrence Kilisesi’ni ziyaret ederek rehber eşliğinde kuleye tırmanabilir ve daha sonra ise yolculuğunuza Grote Kerk Kilisesi ile devam edebilirsiniz. Şehir sanatsever gezginler için de ideal keşif noktaları barındırmakta Boijmans Van Beuningen Müzesi’nde bir çok tanınmış sanatçının eserlerini gözler önüne sermektedir. Rotterdam’ın denizcilik tarihine duyduğunuz ilgiyi ise Denizcilik Müzesi’ni ziyaret ederek pekiştirebilir, Dubbelde Palmbloom Müzesi’ne rotanızı değiştirerek Delfshaven bölgesini de keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Sanatsal aktiviteler dışında seyahatinizde başka alanlara da yönelmeyi planladıysanız Kinderdijk’s Yel Değirmenleri’nin bulunduğu Kinderdijk köyüne giderek Değirmen Günleri’ne katılmanız tavsiye edilir. Ayrıca Euromas’ta 92. Metrede yer alan restoranda eşsiz bir akşam yemeği deneyimi yaşayabilir, kulenin iki suitinden birinde konaklama imkanını bulabilirsiniz. Rotterdam gezinizi ailenizle birlikte geçiriyorsanız ziyaretinizi noktalamadan önce mutlaka görmeniz gereken bir diğer nokta da Kraliyet Hayvanat Bahçesidir. Siz de şehre gelip alışveriş yapmadan ayrılmak istemeyenlerdenseniz mutlaka Bijenkorf’a uğramalısınız. Şehrin en ünlü kent simgelerini akşam saatlerinde muhteşem bir ışıklandırmayla izlemek için ise Erasmus Köprüsü’nü de kapsayan tekne turlarına katılmanız ve seyahatinizi noktalamadan önce modern mimarinin eşsiz örneklerinden birini oluşturan Küp Evleri’nin sıralandığı bölgede son bir yürüyüş yapmanız mutlaka tavsiye edilir. Rotterdam hakkında daha fazlası için

Hollanda’ya ziyaretlerinizde tarih kokulu, doğal güzellikleri bulunan, eğlenceli bir şehir olan Utrecht’e mutlaka uğramalısınız. Spoorweg (Demiryolu) Müzesi’ne ziyaretinizde çocuğunuz ile keyifli zamanlar geçirebilir çeşitli oyuncaklar ve demiryolu araçları ile tanışabilirsiniz. Catharijneconvent Müzesi’nde ücretsiz rehber turlarına katılırsanız daha anlamlı ve dolu dolu müzeyi keşfetme imkanınız olabilir. Doorn’da Alman İmparatoru Wilhelm’ın evini ziyaret etmek de çok ilginç ve dikkat çekici olacaktır. Alman İmparatorun evini ve eşyalarını incelemek Utrecht’te çocuklarınız ile yapacağınız keyifli etkinliklerden biri olabilir. Oudegracht Kanalı üzerinde yürümek ve kanalın kıyısında bulunan dükkanların eskiden depo olduğunu bilerek alışveriş yapıp yemek yemek ayrı bir keyif verecektir. Saint Martin Katedrali’ni gezdikten sonra fırtına ile ondan ayrılan Domtoren Katedral Kulesi’ni de mutlaka incelemelisiniz. Domtoren Katedral Kulesi’ne çıktığınızda Hollanda ve Utrecht manzarasını da tepeden izleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Utrecht’te tarihi, dini,  doğal ve sosyal güzelliklerle dolu bir tatil geçirmek her zaman mümkündür. Farklı güzellikleri keşfetmek isteyenler için Utrecht’te görülmesi gereken yerler ziyaretçilerini beklemektedir. Utrecht şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Hollanda’nın üçüncü büyük kenti olan Den Haag mutlaka görmeniz gereken tatil alanları, müzeleri, etkinlikleri ve parkları sizi beklemektedir. Binnenhof Parlamento Binası’nda günümüzde şövalyeler salonunda önemli resepsiyonlar düzenlenir ve bina tarihi dokusu ile görenleri çok şaşırtır. Ridderzaal denilen Şövalyeler Salonu’nun geçmişte pazar yeri, oyun alanı ve hastane gibi çeşitli amaçlarla kullanıldığını bilmek daha anlamlı geziler yapmanızı sağlayacaktır. Barış Sarayı’nı gezmek için hafta sonu düzenlenen rehber turlarına katılmalı ve mükemmel bahçelerinin etrafında dolaşmalısınız. Panorama Mesdag Müzesi’nde Dünyanın en büyük dairesel tablosunu görme şansınız da bulunmaktadır. Kurhaus turistik cazibe merkezinde Den Haag tatilinizin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Kurhaus güneş, deniz, plaj ve dinlenme tesisleri ile yorgunluğunuzu geçirecek çok muhteşem bir yerdir. Hapishane Kapısı Müzesi’nde eserleri incelemek ve tarihte yapılan işkenceleri öğrenmek adalet duygunuzun yenilenmesinde çok etkili olacaktır. Louwman Müzesi’nde otomobil hayranlarının klasik araçlar ve motosikletleri yakından görme şansı da bulunmaktadır. Den Haag şehri detaylı bilgi için bakabilirsiniz.

Maastricht’te tatil planları yaparsanız çeşitli tarihi mekanlar, müzeler ve doğal güzellikler ile tanışma fırsatı bulabilirsiniz. Wilhelminabrug ve Saint Servaasbrug Köprüleri’nde yapacağınız yürüyüşler farklı bir deneyim olacaktır. Bu köprüler ile kentin birçok yerini görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bonnefanten Müzesi’nin modern binasını görüp içeride bulunan eserleri mutalaka incelemelisiniz. Vrijthof Müzesi’ne yapacağınız ziyaretleri Çarşamba gününe denk getirirseniz ücretsiz rehber turları ile daha ayrıntılı bilgiler edinmiş olursunuz. Saint Servatius’un Hazineleri Müzesi’ne ziyaretinizde Hollanda’nın en eski kilisesi olan St. Servaaskerk Kilisesi’nden izleri de görme şansınız olacaktır. Macera severler için Saint Peter ve Saint Pietersberg Mağaraları’nda bulunan özel geçitler ile tünellerden yapılan yürüyüşler farklı bir deneyim olabilir. Valkenburg Tatil Beldesi Maastricht’te tarihi ve doğal güzellikleri gezdikten sonra dinlenmeniz ve keyifli anlar geçirmeniz için hizmetinize sunulmuştur. Maastricht ziyaretine gelen turistlerin memnun ayrılmasını sağlayan tarihi dokusu olan aynı zamanda da modern ve güzel bir şehirdir. Maastricht şehrini inceleyebilirsiniz.

Hollanda’nın Eindhoven şehri yeşil alanları, tarihi mekanları, müzeleri ve eğlenceli bir çok aktivitesi ile görülmesi gereken yerler listenizin en başında yer almalıdır. Özellikle tatilinizi çocuğunuzla birlikte yapacaksanız bu şehir tam da size uygun mekanlarla doludur. Resim meraklısı çocuklar ve ebeveynler için Vincent Van Gogh’un Nuenen Köyü’ndeki yaşamından izleri keşfetmek çok ilgi çekici olacaktır. Philips Müzesi’ni gezerken küçük bir işletmenin dünya devi haline gelişinin serüveni sizi çok etkilerken çocuğunuzu da eğlenceli interaktif bir oyun olan Mission Eureka çok şaşırtacaktır. DAF Müzesi kamyon ve çeşitli araçların üretim serüvenini görmenizi sağlayacaktır. City Park ve Genneper Park tatiliniz boyunca spor ve yürüyüşlerinizi yapabileceğiniz mekanlar arasındadır. Eindhoven Etkinlikleri ve Festivalleri’ne denk gelirseniz tatilinizi daha keyifli ve eğlenceli geçirmeniz de mümkündür. Eindhoven’da hem çocuklar hem de yetişkinler için çok çeşitli etkinlikler, mekanlar, doğal güzellikler bulunmaktadır. Eindhoven şehrini detaylı inceleyebilirsiniz.